VšĮ „Prienai“

Keliaukime partizaną Juozą Lukšą-Daumantą menančiais takais

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
18 km
3.5 val.
1
Maršruto danga

Keliauti kviečiame dviem būdais – pėsčiomis arba automobiliu.

Savarankiškas žygis pėsčiomis Tauro apygardos Geležinio vilko rinktinės partizanų kovų takais. 
Pėsčiųjų trasos ilgis – apie 18 km.
Žygio metu atsidursite vieno didžiausių Suvalkijos partizanų mūšių – Degimų kautynių – vietoje, pažinsite Šilavoto partizaninių kovų istoriją ir gėrėsitės miestelio apylinkių grožiu.
Kada? Bet kuriuo jums tinkamu metu.
Kur? Šilavoto apylinkėse (Prienų r.).
Priešais Šilavoto Švč. Jėzaus Širdies bažnyčią rasite pėsčiųjų trasos informacinį stendą.
Žygio maršrutas: juozasluksa.lt/pesciuju-trasa

Žemėlapis parsisiuntimui

Juozą Lukšą menančių vietų gidas: juozasluksa.lt/juoza-luksa-menanciu-vietu-gidas
Aplankykite daugiau kaip dešimt įvairių legendinio partizano atminimą įamžinančių objektų: gimimo ir žūties vietas, turiningas muziejines ekspozicijas ir
kitas vietas, esančias Prienų, Kauno rajonuose ir Kalvarijoje.
Kada? Bet kuriuo jums tinkamu metu
Kur? Suvalkijoje: Prienų ir Kauno rajonuose, Kalvarijoje.
Atmintinų vietų gidas: juozasluksa.lt/juoza-luksa-menanciu-vietu-gidas
Svarbu:
Norėdami aplankyti muziejus, pasitikslinkite jų darbo laiką.
Lankantis Juozo Lukšos gimtinėje, prašome gerbti ten gyvenančių asmenų privatumą

Maršruto žymėjimas

ŠILAVOTAS
Tauro apygardos Geležinio vilko rinktinės memorialas priešais Šilavoto Švč. Jėzaus širdies bažnyčią skirtas šioje vietoje niekintiems ir 1946–1950 m. Šilavoto apylinkėse žuvusiems Tauro apygardos Geležinio Vilko rinktinės partizanams atminti.

Šilavoto mūriukas – rezistencinio pasipriešinimo kovas menantis pastatas su rūsyje išlikusiais betono sienose ir lubose išraižytais čia kalintų ir kankintų žmonių įrašais. Pastatytas 1938 m. kaip ligoninė. 1944– 1953 m. jame veikė NKVD-MVD-MGB būstinė su laikinojo sulaikymo areštine. Partizanai tris kartus bandė užimti okupantų būstinę – mūriuką. Dabar šiame pastate veikia muziejus ir ambulatorija.

Šilavoto Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje per 1945 m. lapkričio 16–17 d. vykusį okupantų būstinės – mūriuko puolimą (antrąjį) buvo tvarstomi sužeistieji. Šilavoto parapijos klebonas Antanas Kubilius tyčia buvo palikęs bažnyčios raktus prie durų. Gera priedanga partizanams tapo ir šventoriaus tvora, todėl iki šiol joje matyti buvusio mūšio kulkų paliktos žymės.

Nužudytų partizanų kapinės Šilavoto kaimo kapinaičių šiaurės vakariniame pakraštyje. Anksčiau šalia kapinių tvoros vietiniai žmonės turėjo išsikasę duobes bulvėms laikyti. 1945–1950 m. stribai į šias duobes atvežę sumesdavo nužudytųjų kūnus – iš viso apie 50 partizanų.

PARTIZANŲ KAPINAITĖS KLEBIŠKIO MIŠKE
54.686512600148006, 23.840243656133126
1944 m. Visų Šventųjų dieną šiame miške Tėvynei Lietuvai prisiekė pirmieji Geležinio Vilko rinktinės partizanai. Čia slapta laidoti 1945–1946 m. žuvę partizanai, ryšininkai ir rėmėjai. Atgimimo metais sumūryta koplytėlė, joje įkomponuotas išlikęs autentiškas cementinis kryžius su Nukryžiuotoju – nors ne kartą verstas ir niekintas, bet stebuklingai išlikęs.

DEGIMŲ KAUTYNIŲ VIETA
54.71031633923583, 23.819151719373686
Vienas didžiausių Geležinio Vilko partizanų mūšių įvyko 1945 m. birželio mėn. viduryje. Apie 50-ies partizanų dalinys vykdė taktikos pratybas. Apie 4 valandą po pietų sargybiniai pastebėjo besiartinančias dideles priešo pajėgas… Degimų kautynės baigėsi partizanų rėmėjų brolių Jurgio ir Prano Vilkų sodybų sudeginimu. Viena iš šių sodybų buvo J. Lukšos mamos Onos tėviškė. Plačiau – Degimų kautynių vietoje įrengtame stende.

ŠILAVOTO DAVATKYNAS IR SKULPTŪRŲ TAKAS
54.66531469223567, 23.755428061712088
Daugiau nei šimtmetį nuošalioje vietoje gyvenusios moterys, daugiausia našlės, rūpinosi žmonių mokymu, dvasiniu ugdymu, suteikdavo prieglobstį bėdoje atsidūrusiems, taip pat ir sovietinės valdžios persekiojamiems žmonėms.

Galima važiuoti automobiliu arba eiti pėsčiomis skulptūrų taku: nuo Šilavoto Švč. Jėzaus širdies bažnyčios iki Davatkyno yra apie 700 m.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones